Кабінет трудового навчання, фізичної культури та предмету "Захист Вітчизни"Вівторок, 23.07.2019, 23:50
Меню сайту
Категорії розділу
Технічна праця [9]
Обслуговуюча праця [4]
Фізична культура [6]
Захист Вітчизни [1]
Загальні [2]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 333
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Головна » 2009 » Листопад » 21 » Оздоровлення організму людини с допомогою лазні і сауни
17:24
Оздоровлення організму людини с допомогою лазні і сауни
                                                      

                                                                                  ВСТУПБанна традиція втратила свою актуальність, коли у більшості людей з'явилися окремі квартири "з усіма зручностями", перш за все, з власною ванною. Лазні стали відвідувати рідко. Однак останнім часом з явним погіршенням екологічної ситуації, щоденними стресами і іншими негативними явищами сучасного життя, виникла необхідність більш ретельного та глибокого очищення організму людини. І багато хто зараз вже зрозуміли, що найпростіший і приємний спосіб зробити це - відвідати лазню чи сауну. З давніх пір і до теперішнього часу найбільшого поширення і популярність отримала російська парна лазня і суха фінська сауна. В цілому їх дію на організм людини схоже, так і в тому, і в іншому випадку основним чинником є сильне нагрівання з наступним охолодженням. Різниця полягає лише в дії вологого повітря парної лазні і сухого повітря сауни. Як відомо і лазня, сауна і є гарним засобом профілактики розладів серцево-судинної та дихальної систем, метаболічних, вегетативних, нервових порушень. В умовах автоматизації та механізації виробничої діяльності людини лазня і сауна здатні заповнити недолік зовнішніх імпульсів, забезпечуючи тренінг різних систем організму.
Ці причини, аналіз літератури, досвід роботи фахівців переконують, що обрана тема не перестає бути актуальною. Тому головною метою цієї роботи є розгляд відвідування лазні і сауни і їх сприятливого впливу на організм людини.
Виходячи з поставленої мети, можна виділити наступні ключові завдання: Простежити вплив лазні і сауни на організм людини; розкрити характерні особливості лазень та їх відмінність від саун; відобразити російську лазню і сауну як засіб терапії; виявити свідчення до відвідування лазні і сауни, а також гігієнічні вимоги до відвідувачів лазні; визначити протипоказання до відвідування лазні та сауни; вивчити ефект зниження ваги; відобразити особливості лазень і саун для дітей.

ВПЛИВ ЛАЗНІ І САУНИ НА ОРГАНІЗМ


Дія російської лазні, як і будь-який інший лазні, обумовлено дією тепла. Її відмінністю від сауни є більш повільне випаровування поту, інтенсивність якого обернено пропорційна відносній вологості повітря. У сухому гарячому повітрі піт швидко випаровується, тому організм легше переносить теплове навантаження.
У російській лазні температура шкіри людини зростає до 38-41 ° вже через 10-15 хвилин. Температура підшкірного шару і м'язів зростає на 0,5-1,5 ° С. Відбувається значна інтенсифікація обміну речовин як у хворій, так і в здоровому організмі. В залежності від температури, посилюється газовий обмін: споживання кисню зростає на 30-60%, підвищується частота дихальних екскурсій.
Охолодження після нагрівання здійснюється зазвичай у більш холодному середовищі, частіше за все, за допомогою холодної води. Дуже корисно охолодження у зовнішньому середовищі, особливо якщо є можливість побродити по траві, покритою росою. Коли дозволяють природні і кліматичні умови, корисно охолоджуватися в снігу, озері або річці.
Під час відвідування сауни дуже важливо, щоб людина вірив у її оздоровлюючий ефект, був позитивно налаштований і обізнаний про цілі процедури і правила її здійснення.
Одним з основних правил відвідування лазні і сауни є правильне визначення тривалості перебування в приміщенні з високою температурою.
При появі почуття голоду допускається прийняття невеликої кількості легкої їжі.
Для механічного впливу на шкіру можуть бути використані дубові, березові, евкаліптові і т. д. віники, а також різні спеціальні щітки і масажні руковіци. З їх допомогою можна підсилити ефект від перебування в парній і добре промассіровать все тіло.
Нахлестуючи тіло віником з берези, дуба або евкаліпта, ви сприяєте механічного подразнення шкіри, прискорення кровотоку, поліпшення циркуляції повітря навколо тіла і руйнування ізотермічної повітряної оболонки.
Загальна тривалість перебування в парній визначається індивідуального переносимостью, звичкою парить, загартоване його організму, висотою займаної лавки. Для хворих людей її встановлює лікуючий лікар. У середньому вона повинна становити не менше 8-10 хвилин, тому що інакше не досягається необхідне нагрівання тіла.
Після парної потрібне охолодження. До нього потрібно переходити, коли тіло в достатній мірі прогріється і з'явиться непереборне бажання охолонути. Плавно перейшовши з горизонтального положення у вертикальне, переходять в зону охолодження. Спочатку слід зробити кілька глибоких вдихів і видихів.
При охолодженні водою її температура має бути 8-15 ° С. Обливаючись під душем або зі шланга, не слід використовувати занадто сильний натиск.
Найбільш ефективним є охолодження тіла в басейні, тому що воно дозволяє поєднувати охолодження з активними рухами. Перед тим, як зануритися в басейн, необхідно прийняти душ, щоб видалити з тіла піт і різні частинки. При цьому не слід застосовувати мило: воно порушить природну кислу реакцію шкіри, що має захисне значення. Не слід стрибати в басейн: потрібно обережно і повільно занурити все тіло до шиї. Особам зі схильністю до гіпертензійним реакцій і розладів кровообігу, слід пам'ятати, що при зануренні у воду підвищується артеріальний тиск. Здорові треновані люди можуть плавати в ополонці. Глибина води при цьому не повинна перевищувати двох третин висоти купається.
Процедуру охолодження слід продовжувати до появи бажання зігрітися. Ніколи не варто допускати почуття холоду або ознобу. Закінчивши охолодження, знову приймають душ, осушують тіло і йдуть до парної. Весь цикл повторюється 2-3 рази.
Новачкам потрібно проявляти обережність: знаходитися в парній недовго і на більш низьких полицях, не допускати переохолодження, особливо ніг. Наприкінці процедури рекомендується зробити ванну для ніг: це призводить до рефлекторного притоку крові до шкіри і супроводжується приємними суб'єктивними відчуттями.
Тривалість відпочинку визначається індивідуально. Показником правильного режиму є суб'єктивне відчуття свіжості. Поява відчуття втоми служить сигналом неправильно вибраний режим.
Під час відпочинку втрату рідини і деяких мінеральних солей заповнюють прийомом мінеральної води, соків і т. п.

ХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ лазень та їх відмінність від САУН


Для російської лазні характерно заповнення простору насиченим водяною парою, який утворює туман (t ° досягає 40-50 °). У парній розташовуються на різній висоті спеціальні лавки. Вибір висоти визначається індивідуального переносимостью тепла. Охолодження досягається різними способами: на свіжому повітрі, снігом, водою.
Римську лазню обігріває сухе гаряче повітря, яке підводиться до підлоги або через отвори в стінках. Теплових приміщень є два - тепідарій (t ° повітря 40-50 ° С) і лаконікум з t ° повітря 60-70 °. В обох приміщеннях на різній висоті розташовуються крамниці. Охолодження відбувається в басейнах, яких також є два: альвеус, обладнаний по периметру сходинками (t ° води близько 35 ° С) і пісцін (t ° води близько 12 °).
Турецька (арабська) лазня складається з двох теплових приміщень з t ° повітря 40 ° С і 50 ° С. Вологість повітря регулюється зігрівання води в котлах. Охолодження досягається перебуванням в приміщенні з кімнатній t ° або обливанням водою, температуру якої поступово знижують.
Відмінністю фінської лазні, або сауни, є те, що вона обігрівається гарячим сухим повітрям, температура якого досягає 100 ° С. За допомогою східчастих лавок, обладнаних на різній висоті досягається перепад температур. Охолодження проводиться на повітрі або у воді.
У будь-якій лазні основними чинниками, що діють на організм людини, є висока температура повітря, а також контраст температур різних середовищ. Дозоване тепловий вплив здійснюється в спеціальних термокамери - парних. Після розігріву тканини та органи мають потребу в охолодженні. Для цього використовують такі засоби, як вода, а також сніг і повітря.
В одній і тій же парної може бути створений як сухий, так і вологий мікроклімат. Останнього досягають шляхом дозованого поливу на камені. При одній і тій же температурі сухе повітря становить менше навантаження для організму людини, ніж вологий. Це пояснюється тим, що високий парціальний тиск пари частково блокує випаровування поту, в результаті чого трохи сповільнюється або зовсім припиняється тепловіддача шляхом випаровування поту, і тканини людини швидко і глибоко прогріваються. Особливо велика навантаження в цьому випадку на центральну серцево-судинну систему, ендокринну, дихальну системи.
Специфічна навантаження, одержувана людиною в умовах лазні, має не тільки лікувально-тренуються, а й стресорні ефект.
Паритися в лазні корисно при багатьох захворюваннях. Найбільш доцільним є її використання на стадіях відновлення сил і реабілітації організму.
У процесі паріння організм людини проходить три стадії, які характеризуються певними фізіологічними зрушеннями в різних системах організму: 1-й період (адаптація); 2-й період (інтенсивний і глибокий прогрівання організму); 3-й період (вихід з гіпертермічній стану).

РОСІЙСЬКА ЛАЗНЯ І САУНА ЯК ЗАСІБ ТЕРАПІЇ


Російська лазня показана насамперед при хронічних неспецифічних захворюваннях легень, включаючи бронхіальну астму, при хронічних ревматичних захворюваннях поза загостренням, порушеннях периферичного кровообігу, артеріальної гіпертонії та гіпотонії.
Російська лазня сприяє поліпшенню бронхіальної прохідності і бронхіального дренажу. Це, у свою чергу, сприяє більш ефективному лікуванню хворих на хронічний бронхіт та хронічною пневмонією. Але страждають від цих захворювань можна ходити в лазню тільки в період ремісії і при відсутності гнійних ускладнень.
Гарний лікувальний ефект відзначається при бронхіальній астмі з легко протікають нападами задухи. Найкращий ефект спостерігається у дітей. Під впливом лазні приступи бронхіальної астми або зникають, або стають рідше. Немає сумніву, що велике значення у цьому мають простудні захворювання, що провокують і посилюють напади задухи. Вегетативна перебудова і стимуляція функції кори надниркових залоз призводить до усунення не тільки нападів бронхіальної астми, але і ревматичних захворювань.
Сприяє російська лазня і позбавлення від таких порушень периферичного кровообігу, як варикозне розширення вен, облітеруючий ендартеріїт.
У більшості хворих з артеріальною гіпертонією після лазні знижується як систолічний, так і діастолічний тиск. Якщо при цьому не спостерігається діастолічного тиску, частота серцевих скорочень не перевищує 105-110 ударів за хвилину, а самопочуття після лазні покращується, то баню потрібно відвідувати регулярно. Якщо ж після відвідування російської лазні, самопочуття погіршується, діастолічний тиск підвищується, а частота серцевих скорочень збільшується (більше 105-110 ударів за хвилину), то регулярні лазневі процедури слід проводити з великою обережністю. Ця ж рекомендація відноситься до хворих ішемічною хворобою серця зі стенокардіческім синдромом. Російська лазня не протипоказана через 6 місяців після інфаркту міокарда. Крім усього іншого, вона надає сприятливий психологічний вплив. Але температура в парній не повинна перевищувати 60 ° С.
Сауна також є добрим засобом профілактики розладів серцево-судинної та дихальної систем, метаболічних, вегетативних і нервових порушень.
Правильне застосування сауни сприяє зниженню виникнення банальних респіраторних інфекцій. Вона також сприятливо дозволяє уникнути рецидивів респіраторних захворювань, які збільшують ревматичну сенсибілізацію при захворюваннях опорно-рухового апарату, міокарда, нирок. Оптимізація теплової регуляції під впливом сауни служить профілактикою запальних захворювань, особливо при хронічному охолодженні ніг, що приводить до рефлекторного порушення внутрішніх органів.
Сауна позитивно впливає на імунні процеси і полегшує перебіг хронічних запальних захворювань верхніх дихальних шляхів. Слід враховувати цей факт у тих випадках, коли вибирають спосіб терапії: сауна або тривале лікування медикаментами. Останні можуть мати на організм негативний вплив більшою мірою, ніж сама хвороба.
При правильному застосуванні сауни рідше виникають рецидиви респіраторних інфекцій, які призводять до появи дихальної недостатності або її обваження. Сауна дозволяє знизити підвищений тонус дихальної мускулатури, збільшує еластичність тканинних структур грудної клітини і рухливість хребта та ребер. Це, у свою чергу, призводить до уповільнення дихання та поліпшення вентиляції при зниженні роботи під час дихання.

Показання до відвідування ЛАЗНІ І САУНИ

Захворювання серцево-судинної системи: вегетосудинна дистонія, міокардити та інші органічні захворювання серця без ознак активності запального процесу та серцевої недостатності, ішемічна хвороба серця без нападів стенокардії з компенсованим кровотоком, інфаркт міокарда, якщо після нього пройшло 6 місяців.
Захворювання дихальної системи: алергічні реакції, хронічні синусити, бронхосінусіти, назофарингіту, ларингіт, початкові стадії гіпертрофічних або атрофічних запалень верхніх дихальних шляхів, хронічні неспецифічні бронхіти, хронічні бронхіти обструктивного типу, бронхіальна астма, стан після запалення легенів, пневмоконіози, хронічні специфічні ураження легень та дихальних шляхів без ознак активності процесу.
Захворювання нервової системи: слабо виражені паралічі після гострої стадії і поліомієліту, вертеброгенні корінцеві больові синдроми, запальні захворювання ЦНС через 12 місяців після гострого періоду, дистрофічні міопатії і міотоніі, дитячий церебральний параліч, дитячий енурез, гіпертонус м'язів, неврози, вегетативна і нейроциркуляторна дистонії, порушення сну.
Захворювання опорно-рухового апарату: порушення постави, підвищений тонус м'язів, альгодістрофіческій синдром після загострення захворювання, вертеброгенні больові синдроми, позасуглобових ревматизм, стану після травм суглобів і м'яких тканин опорно-рухового апарату, після пошкоджень і оперативних втручань, після ендопротезування, генералізований остеоартроз, деформуючий артроз, реактивні артрити, плечолопатковий періартрит, ревматизм через рік після стадії без ознак біохімічних і органічних порушень, ревматоїдний артрит в стадії ремісії та ін
Захворювання нирок і сечовивідних шляхів: хронічні неспецифічні цистити, хронічні піелоцістіти без ознак пошкодження нирок, хронічне запалення передміхурової залози і яєчок, дрібний уролітіаз з спонтанним відходом каменів.
Травна система: доброякісні захворювання без порушення основних функцій, переважно функціональні диспепсії, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки в стадії ремісії, стану через 6 місяців після операції на шлунку або дванадцятипалої кишці без порушень функцій, звичні запори при захворюваннях шлунка, дванадцятипалої кишки, жовчовивідних шляхів, хронічний холецистит без каменів, функціональна билиарной диспепсія, стану через 6 місяців після операції на жовчному міхурі та жовчовивідних шляхах без порушення функції печінки.
Акушерство і гінекологія. Позитивний вплив ширяння на перебіг гінекологічних захворювань пов'язано зі збільшенням кровообігу в шкірі, включенням перерозподільних і компенсаторних механізмів, які змінюють кровообіг у внутрішніх органах, із змінами, що викликаються швидким охолодженням. Це сприяє поліпшенню кровообігу при хронічних захворюваннях внутрішніх органів і виведенню з тканин запальних компонентів. Активація системи гіпоталамус - гіпофіз - наднирники дає позитивний ефект при терапії гормональних дисфункцій. Це відноситься не тільки до молодим жінкам, а й до жінок під час і після менопаузи. Сауна і зайва стерильності, пов'язаної з гормональної недостатністю або хронічними запальними процесами у внутрішніх статевих органах. Сауни, лазні надають позитивний ефект при: первинної та вторинної стерильності і інфертільності, порушення функції яєчників і пов'язаних з цими розладами функцій матки, первинної та вторинної аменореї, оваріальної дисменореї і недостатності, хронічних запальних захворюваннях внутрішніх статевих органів, хронічних ускладнення після переривання вагітності, клімактеричному синдромі, при неускладненій вагітності аж до пологів.

Протипоказання до відвідування ЛАЗНІ І САУНИ

Захворювання серцево-судинна система: Відносними протипоказаннями є: гіпертонічна хвороба I і II стадій з систолічним артеріальним тиском у спокої понад 200 мм рт. ст., компенсований гіпертиреоз, нестабільна стенокардія, серцева недостатність. Абсолютними протипоказаннями є: гострий інфаркт міокарда, коли ще не пройшло 6 місяців, гіпертонічна хвороба III стадії, злоякісна гіпертензія з систолічним тиском понад 200 мм рт. ст., кардіоміопатія з підвищеним опором у малому колі кровообігу, гострі запальні поразки серцево-судинної системи, загальний атеросклероз із органними ушкодженнями, гострі тромбофлебіти з венозної недостатності, ішемічна патологія нижніх кінцівок III стадії, різке зменшення маси тіла, схильність до кровотеч, захворювання серця у стадії декомпенсації.
Дихальна система: гострі вірусні захворювання дихальних шляхів, гострі специфічні й неспецифічні запалення дихального тракту, бронхоектатична хвороба, хронічні декомпенсовані респіраторні захворювання з перевантаженням серця, злоякісні пухлини або метастази.
Нервова система: епілепсія і епілептиформні напади, сірінгомієлія, міастенія, центральні паралічі судинної етіології, судинна мієлопатія, хвороба Паркінсона, гострі запальні захворювання центрального, периферичного та вегетативного відділів нервової системи, важкі нервово-вегетативні порушення, мігрень.
Опорно-руховий апарат: гострі захворювання опорно-рухового апарату, гострі ревматичні захворювання з ознаками активності процесу і диспротеінемія, гострі компрессівние корінцеві синдроми та діскопатіі при спондиліті, гострі ушкодження, активна попередження насильства терапія.
Захворювання нирок і сечовивідних шляхів: Відносними протипоказаннями є хронічні гломерулонефрити з порушенням функції нирок, склероз нирок з порушенням функції і діастолічним тиском до 120 мм рт. ст., стан після операції на сечовивідних шляхах; абсолютні протипоказання: гострі специфічні й неспецифічні запалення нирок і сечовивідних шляхів з порушенням функції нирок або з гідронефрозом, пухлини нирок і сечовивідних шляхів, гіпоальбумінемія, водно-електролітні порушення.
Травна система: гострі і підгострі захворювання шлунково-кишкового тракту, хронічні гепатити, хронічні запалення очеревини, жовчнокам'яна хвороба з частими нападами, пронос, колостомою і ентеростомія, новоутворення шлунково-кишкового тракту, мелена і блювота з кров'ю, проктоколіти.
Акушерство і гінекологія: гострі запальні захворювання, стану після недавніх оперативних втручань, ускладнена вагітність
 
БАНЯ І САУНА ДЛЯ ДІТЕЙ

При відсутності протипоказань лазню може відвідувати будь-яка дитина. При цьому особливо важливо дотримуватися всі вимоги, які характерні для будь-якої процедури, що гартують.
Протягом перших сеансів слід знизити температуру сауни, не робити парових поштовхів, не допускати різкого переохолодження. На високій температурі і різким температурних контрастів діти адаптуються поступово. Вони можуть відвідувати сауну протягом усього року. Середня температура в парній не повинна перевищувати 80 ° С на верхній полиці. Охолодження варто робити в басейні. Взимку для охолодження можна використовувати і сніг.
За час одного відвідування лазні рекомендується входити в парну тричі. Тривалість перебування в парній становить 10 хв.
Після другого і третього відвідування парної і остаточного охолодження дітям слід обсохнути і відпочити. Після сауни дитині потрібно дати достатню кількість води, а при бажанні і їжі.
Показання та протипоказання до відвідування лазні дітьми. Діти можуть починати відвідування сауни з самого раннього віку. У ранньому дитячому віці відносним протипоказанням до відвідування сауни можуть бути вроджені метаболічні порушення, приховані ушкодження, що виникають у перинатальному періоді. Протипоказанням є постгіпоксіческая енцефалопатія, підвищена судомна готовність. Якщо дитина страждає вродженими вадами серця, питання про відвідування сауни слід вирішувати з лікарем.
Відносні протипоказання включають також хронічні захворювання нирок, сечовивідних шляхів, шлунково-кишкового тракту, печінки, а також ендокринні порушення. У кожному індивідуальному випадку вирішальне слово має залишатися за фахівцем.
Протипоказана баня при гострих інфекційних захворюваннях, що супроводжуються високою температурою, при судомних нападах різної етіології: після перинатальних ушкоджень, при всіх формах епілепсії; при злоякісних пухлинах.

ВИСНОВОК

Навіщо людині лазня? Щоб прогрітися і пропотіти, зробити масаж і похлестать себе віниками, піддав пару. Щоб виконати контрастні процедури "жар-холод", очистити шкіру і помитися. Якщо останні процедури недоступні, а можна тільки прогрітися, то це не лазня, а просто теплова кабіна.
Таким чином, вищевикладене приводить нас до наступного висновком. Бані та сауни є одним з ефективних способів оздоровлення організму людини. Вони припадають дієвим засобом профілактики простудних захворювань, зниження їх частоти і тяжкості протікання.

© 2003-2009 Видавничий дім «Перше вересня»
Адреса: 121165, вул. Київська, 24, Москва, ВД «Перше вересня», Оргкомітет фестивалю «Відкритий урок»
Телефон: (499) 249-52-53 Ел.пошта:festival@1september.ru,  http://festival.1september.ru/articles/410237/Категорія: Фізична культура | Переглядів: 6268 | Додав: samson | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 1
1 oleg_bios  
hands

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук
Календар
«  Листопад 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Архів записів
Друзі сайту

Черкаський ММК

Copyright Бойченко О.В. © 2019
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz